Inteligentne Domy Kraków

Bramki Zigbee, Bluetooth

Bramki służą do komunikacji z niektórymi elementami inteligentnego domu. Nie dotyczy to urządzeń komunikujących się poprzez np WiFi.

Zigbee to obecnie coraz popularniejszy sposób komunikacji z urządzeniai inteligentnego domu. Urządzenia wykorzystujące zigbee potrzebują do komunikacji odpowiedniej bramki.
Bramki i urządzenia różnych producentów zazwyczaj nie są ze sobą kompatybilne – np. bramka Xiaomi nie obsłuży urządzeń Tuya. Są jednak od tej reguły wyjątki.
Do obsługi urządzeń różnych producentów można użyć tzw. multibramek – np. Conbee.
Dzięki bramkom urządzenia mogą łączyć się z chmurą lub siecią lokalną, a przez nią z aplikacjami i innymi systemami – np. Amazon Alexa lub Google Home. Niektóre bramki mogą realizować samodzielnie automatyzacje bez połączenia z internetem – np. HomeMatic IP HmIP-CCU3.

Niektóre bramki – np. Xiaomi Aqara Gateway HUB HomeKit v3 – na zdjęciu poniżej – obsługuje także urządzenia przez bluetooth takie jak np. czujniki temperatury i wilgotności.

Zalety Zigbee w porównaniu do WiFi to między innymi: niższe zużycie energii (długość pracy na baterii), zasięg który może być wzmacniany przez urządzenia podłaczone na stałe do zasilania, czas reakcji, stabilność, bezpieczeństwo sieci.