Instalacje elektryczne Kraków

Łącznik światła

Sterowanie światłem z różnych miejsc

Łącznik światła

W wielu pomieszczeniach przydatne jest sterowanie światłem z więcej niż jednego miejsca. Taka potrzeba występuje zarówno w pomieszczeniach komunikacyjnych jak np. korytarze, schody jak i użytkowych – np. sypialnia – wygodnie jest mieć możliwość sterowania światłem zarówno przy wejściu jak i przy łóżku.
W nowoczesnych instalacjach takie rozwiązania są już standardem. W zależności od sposobu wykonania mogą mieć różne funkcjonalności – od jedynie włączenia/wyłączenia po regulację jasności, sterowanie telefonem, czy czasowe.

Klasyczne rozwiązanie oparte na łącznikach schodowych lub schodowych i krzyżowych.
Rozwiązanie stosowane od dawna na klatkach schodowych czy korytarzach w domach jednorodzinnych (w blokach stosuje się inne rozwiązania). Funkcjonalność ogranicza się do możliwości włączenia lub wyłączenia oświetlenia z dwóch lub więcej miejsc. Realizowane jest przez zastosowanie 2 łączników schodowych, a w przypadku więcej niż dwóch miejsc załączania także łączników krzyżowych. Zaletą jest prostota wykonania oraz niska cena. Wadą takiego rozwiązania jest ograniczona funkcjonalność oraz przypadkowe ustawienie kombinacji klawiszy.

Przekaźniki bistabilne
Polega na zastosowaniu dodatkowo (poza łącznikami) przekaźnika bistabilnego. Sterowanie odbywa się łącznikami monostabilnymi (tzw. dzwonkowymi, po puszczeniu klawisz powraca, znanymi np. z klatek schodowych w blokach). Funkcjonalność jest ograniczona do włączenia/wyłączenia oświetlenia. Zaletą może być stałe położenie klawiszy oraz możliwość podłączenia praktycznie dowolnej ilości przycisków. Przekaźniki można montować w rozdzielnicy lub pod jednym z łączników.
UWAGA: może być wymagane inne wykonanie okablowania niż dla klasycznego rozwiązania – 5 żył do każdego łącznika lub komunikacja do przekaźnika.

Łącznik światła“Smart” switch’e
Rozwiązanie analogiczne do przekaźnika bistabilnego, ale funkcjonalność rozszerzona o możliwość sterowania za pomocą telefonu, tworzenia automatyzacji, harmonogramów, itp. Funkcjonalność i wykonanie zależna od konkretnego modelu.
UWAGA: przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na sposób sterowania wejściem switch’a.

“Smart” dimmer’y
Rozwiązanie analogiczne do switch’y, ale z możliwością sterowania jasnością – np. poprzez przytrzymanie dowolnego klawisza można regulować jasność. Można także włączać/wyłączać oświetlenie oraz regulować jasność przez telefon lub automatyzacje i harmonogramy.

 

Przedstawione możliwości dotyczą sterowania w przypadku, kiedy nie będzie stosowana inna automatyka domowa do sterowania tym oświetleniem.

Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczneBudujesz lub remontujesz dom,  mieszkanie ? Chciałbyś mieć nowoczesną, funkcjonalną, nowoczesną, bezpieczną instalację elektryczną? Potrzebujesz podłączyć nietypowe urządzenie?
Słuchamy  naszych Klientów, doradzamy, a następnie wykonujemy nową lub przerabiamy istniejącą instalację – dopasowaną do Twoich wymagań. Podłączamy także nietypowe urządzenia elektryczne.
Współpracujemy z architektami na etapie projektowania.

Zapraszamy do kontaktu: tel: +48534077901, info@smarthomekr.pl

 

Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.