Włączniki światła starowane przez WiFi, RF, Zigbee. Rodzaje, podłączenie, integracje.
W zależności od posiadanej instalacji elektrycznej tzw. nowej (z przewodem neutralnym N w puszkach włączników) lub starej (bez przewodu N w puszkach włączników) można stosować inne włączniki. Należy na to zwrócić uwagę przy wyborze modelu. W przypadku instalacji bez przewodu neutralnego można wykonać modyfikację instalacji, wymaga to jednak zazwyczaj wykucia bruzd i stosuje się raczej w przypadku planowanego malowania ścian.
Włączniki mogące pracować bez przewodu neutralnego mogą wymagać dodania adaptera przy źródle światła (kondensator lub rezystor często w komplecie z włącznikiem). Konieczność stosowania adaptera może zależeć od używanych żarówek (rodzaju i mocy). Adapter zazwyczaj montuje się przy świetle podłączonym do pierwszego kanału.
Włączanie i wyłączanie światła może być realizowane bezpośrednio włącznikiem – naciśnięcie lub dotknięcie lub zdanie. Zdalne sterowanie możne być przez WiFi, RF, Zigbee – zależnie od modelu włącznika. Na zdjęciu włącznik wymagający przewodu neutralnego, sterowany dotykiem, przez WiFi (dedykowana aplikacja) oraz RF (pilotem na kod stały).
Integracje z Google Home lub Amazon Alexa zazwyczaj wykonuje się w dedykowanych aplikacjach. Przykładowy włącznik Sonoff T1EU2C1 najpierw dodaje się do aplikacji eWeLink, a następnie integrując eWeLink z Google Home lub Alexą.
Włączniki wykorzystujące Zigbee mogą wymagać dedykowanej bramki i należy to uwzględnić przy projektowaniu instalacji inteligentnego domu.
Integracje z Home Assistant wykonuje się zgodnie z zastosowanym systemem – przykładowy włącznik integruje się analogicznie jak inne produkty Sonoff’a.