Instalacje elektryczne Kraków

4 tanie wskaźniki napięcia Phaser777, UNI-T, YATO, ANENG – porównanie 2023

Porównanie 4 tanich wskaźników napięcia – YATO YT-28630 – koszt ok. 3 USD, UNI-T UT-12D – koszt ok. 9 USD, ANENG VC1019 – koszt ok. 6 USD,  SUNCO PHASER777 – koszt ok. 8 USD

 

ZAPRASZAM NA KANAŁ NA YOUTUBE.

Cztery tanie wskaźniki napięcia – ceny od około 10 do 40zł lub jak ktoś woli od 3 do 9 dolarów. Cztery z nazwy podobne urządzenia, ale każdy jest inny, ma inne funkcje dodatkowe, ma swoje zalety i wady. Który więc wybrać? Zapraszam do zapoznania się z moją subiektywną oceną.

1. Podstawowa funkcja czyli wskazywanie przewodu pod napięciem.

YATO – Wykrywanie poprawne. Tu uwaga: wyświetlacz i dioda zapala się przy połączeniu także z przewodem neutralnym i ochronnym. Przy połączeniu z przewodem fazowym na wyświetlaczu dodatkowo pojawia się wskazanie napięcia. Brak sygnalizacji dźwiękiem i konieczna widoczność wyświetlacza – szczególnie niewygodne przy sprawdzaniu nad głową. Wymaga kontaktu z ciałem – co może być wadą.

Słynny Phaser777 – często polecany na różnych forach i grupach dyskusyjnych. Wykrywanie poprawne, wyraźna sygnalizacja dźwiękowa i optyczna. W przeciwieństwie to YATO nie wymaga kontaktu z ciałem – można używać w rękawiczkach lub np. przymocować do drążka i sprawdzać miejsca poza zasięgiem ręki.

UNI-T – wykrywanie poprawne i pewne. Wyraźna sygnalizacja dźwiękowa i optyczna – nie pozostawia żadnych wątpliwości. Nie posiada wyświetlacza, jest wygodny także sprawdzaniu przewodów nad głową lub trudniej dostępnych – np. w rozdzielnicy. Podobnie jak Phaser777 nie wymaga kontaktu z ciałem.

ANENG – Tu niestety duże rozczarowanie. wskazania są błędne. Zależnie od ustawienia czułości może wskazywać wysokie napięcie na przewodzie ochronnym, a na fazowym brak napięcia. Nie wiem czy to wada tylko tego egzemplarza, czy dotyczy wszystkich. Taki błąd wskazania może doprowadzić do porażenia – moim zdaniem to dyskwalifikuje ten wskaźnik.

2. Wykrywanie przewodu na stole:
Yato – słabo widoczne w mocnym świetle wskazania – ale prawidłowe
Phaser777 – wskazania dobrze widoczne i słyszalne, dobrze działająca regulacja czułości
UNI-T wyraźne wskazania na wyższej czułości, słabsze na małej czułości
ANENG – wyraźne wskazania, działający pasek oraz zmiana koloru wyświetlacza, wyraźna sygnalizacja dźwiękowa.

3. Wykrywanie przewodu w ścianie – przewód przykryty warstwą ok 1,5cm gipsu.
YATO – przewód wykrywany prawidłowo, niestety brak regulacji czułości
Phaser777 – wykrywanie prawidłowe, dzięki regulacji czułości można w miarę precyzyjnie zlokalizować przewód.
Aneng – Wyraźne i prawidłowe wskazania – dzięki regulacji czułości i wyświetlaczowi można precyzyjnie zlokalizować przewód.
UNI-T – podobnie jak w przypadku przewodu na stole – wykrywanie na większej czułości prawidłowe, przy małej czułości praktycznie nie działa.

4. Wykrywanie przewodu w ściance działowej  – ścianka grubości 12cm na ruszcie stalowym, wypełnienie wełną mineralną, przewód umieszczony w ściance.

W tym przypadku praktycznie żaden z wskaźników nie potrafił precyzyjnie zlokalizować przewodu pod napięciem. Najlepiej poradził sobie ANENG, Phaser i UNI-T wskazywało przewód mało precyzyjnie, YATO bardzo słabo, ale we właściwym miejscu.

5. Funkcje dodatkowe – ciągłość, bateria, podświetlanie, laser.
Yato i Phaser posiadają funkcję sprawdzania ciągłości. Można jej użyć także do szybkiego sprawdzania bezpieczników lub klasycznych żarówek. Nie działa ze świetlówkami i LEDami. Funkcja może być przydatna, jednak wymaga kontaktu z ciałem, co w przypadku dłuższych przewodów w ścianach może ograniczać jej zastosowanie lub wymagać zwierania przewodów.

Phazer777 posiada także funkcję detekcji dodatniego bieguna baterii – funkcja działa, ale chyba łatwiej odczytać biegunowość z samej baterii, a świecenie diody niewiele mówi o napięciu i sprawności baterii – 1,5V czy 9V – dioda świeci. Może natomiast przydać się przy szybkim sprawdzaniu polaryzacji zasilania np. pasków LED lub w trudniej dostępnych miejscach.

Aneng i UNI-T mają wbudowane diody podświetlające – ta funkcja może być przydatna np. przy sprawdzaniu w ciemnym miejscu – latarka wymagałby użycia drugiej ręki. Zdecydowanie większa jasność w UNI-T.
Aneng jako jedyny spośród tej czwórki posiada wskaźnik laserowy.

6. Jakość materiałów i wykonania.
Pod tym względem najlepiej wypada UNI-T. Używany od ponad roku, dlatego posiada już rysy i wytarcia. Zaliczył już wiele upadków i nadal działa. Pozostałe wskaźniki są nowe lub użytkowane sporadycznie – stąd brak śladów. W przypadku ANENGA jakość plastików jest dobra, natomiast sama blaszka detektora nie jest najwyższej jakości. Phaser i YATO posiadają drobne niespasowania, ale sam plastik jest dobrej jakości.

7. Podsumowanie.
Najtańszy – YATO – poprawnie wskazuje napięcie, ale jako jedyny z tej czwórki wymaga kontaktu z ciałem co może być wadą – w rękawiczkach nie zadziała. Wymaga też widoczności wyświetlacza. Brak informacji dźwiękowej. Może wykrywać niektóre przewody w ścianach, ale brakuje regulacji czułości. Posiada funkcję sprawdzania ciągłości.
ANENG – posiada rozbudowany wyświetlacz, komunikaty głosowe, regulację czułości, podświetlanie oraz wskaźnik laserowy. Może wykrywać niektóre przewody w ścianach i sygnalizuje je w wyraźny sposób – także na wyświetlaczu. Niestety nie wykrywa prawidłowo przewodu fazowego i może wprowadzać w błąd – a to może być niebezpieczne. Podstawowa funkcja niestety nie działa prawidłowo – przynajmniej w moim egzemplarzu.
Phaser777 – Często polecany wskaźnik – nie bez powodu – zasłużył na to. Prawidłowo wykrywa przewody, posiada regulację czułości. W czasie detekcji przewodów w ścianach wymaga trzymania przycisku. Posiada test ciągłości i detekcji biegunów.
I najdroższy – UNI-T – Poprawnie wykrywa przewód fazowy, pozwala wykrywać niektóre przewody w ścianie, posiada tylko 2 poziomy czułości. Wyraźna sygnalizacja dźwiękowa i wizualna. Nie wymaga kontaktu z ciałem, trzymania przycisków, nie posiada elementów przewodzących. Jako jedyny z tej czwórki jest w 100% bezdotykowy. Nie posiada ostrych elementów mogących się przebić przez materiał lub ciało – najbezpieczniejszy do noszenia w kieszeni.