Instalacje elektryczne Kraków

4 tanie wskaźniki napięcia Phaser777, UNI-T, YATO, ANENG – porównanie 2023

Porównanie 4 tanich wskaźników napięcia – YATO YT-28630 – koszt ok. 3 USD, UNI-T UT-12D – koszt ok. 9 USD, ANENG VC1019 – koszt ok. 6 USD,  SUNCO PHASER777 – koszt ok. 8 USD

 

ZAPRASZAM NA KANAŁ NA YOUTUBE.

Cztery tanie wskaźniki napięcia – ceny od około 10 do 40zł lub jak ktoś woli od 3 do 9 dolarów. Cztery z nazwy podobne urządzenia, ale każdy jest inny, ma inne funkcje dodatkowe, ma swoje zalety i wady. Który więc wybrać? Zapraszam do zapoznania się z moją subiektywną oceną.

1. Podstawowa funkcja czyli wskazywanie przewodu pod napięciem.

YATO – Wykrywanie poprawne. Tu uwaga: wyświetlacz i dioda zapala się przy połączeniu także z przewodem neutralnym i ochronnym. Przy połączeniu z przewodem fazowym na wyświetlaczu dodatkowo pojawia się wskazanie napięcia. Brak sygnalizacji dźwiękiem i konieczna widoczność wyświetlacza – szczególnie niewygodne przy sprawdzaniu nad głową. Wymaga kontaktu z ciałem – co może być wadą.

Słynny Phaser777 – często polecany na różnych forach i grupach dyskusyjnych. Wykrywanie poprawne, wyraźna sygnalizacja dźwiękowa i optyczna. W przeciwieństwie to YATO nie wymaga kontaktu z ciałem – można używać w rękawiczkach lub np. przymocować do drążka i sprawdzać miejsca poza zasięgiem ręki.

UNI-T – wykrywanie poprawne i pewne. Wyraźna sygnalizacja dźwiękowa i optyczna – nie pozostawia żadnych wątpliwości. Nie posiada wyświetlacza, jest wygodny także sprawdzaniu przewodów nad głową lub trudniej dostępnych – np. w rozdzielnicy. Podobnie jak Phaser777 nie wymaga kontaktu z ciałem.

ANENG – Tu niestety duże rozczarowanie. wskazania są błędne. Zależnie od ustawienia czułości może wskazywać wysokie napięcie na przewodzie ochronnym, a na fazowym brak napięcia. Nie wiem czy to wada tylko tego egzemplarza, czy dotyczy wszystkich. Taki błąd wskazania może doprowadzić do porażenia – moim zdaniem to dyskwalifikuje ten wskaźnik.

2. Wykrywanie przewodu na stole:
Yato – słabo widoczne w mocnym świetle wskazania – ale prawidłowe
Phaser777 – wskazania dobrze widoczne i słyszalne, dobrze działająca regulacja czułości
UNI-T wyraźne wskazania na wyższej czułości, słabsze na małej czułości
ANENG – wyraźne wskazania, działający pasek oraz zmiana koloru wyświetlacza, wyraźna sygnalizacja dźwiękowa.

3. Wykrywanie przewodu w ścianie – przewód przykryty warstwą ok 1,5cm gipsu.
YATO – przewód wykrywany prawidłowo, niestety brak regulacji czułości
Phaser777 – wykrywanie prawidłowe, dzięki regulacji czułości można w miarę precyzyjnie zlokalizować przewód.
Aneng – Wyraźne i prawidłowe wskazania – dzięki regulacji czułości i wyświetlaczowi można precyzyjnie zlokalizować przewód.
UNI-T – podobnie jak w przypadku przewodu na stole – wykrywanie na większej czułości prawidłowe, przy małej czułości praktycznie nie działa.

4. Wykrywanie przewodu w ściance działowej  – ścianka grubości 12cm na ruszcie stalowym, wypełnienie wełną mineralną, przewód umieszczony w ściance.

W tym przypadku praktycznie żaden z wskaźników nie potrafił precyzyjnie zlokalizować przewodu pod napięciem. Najlepiej poradził sobie ANENG, Phaser i UNI-T wskazywało przewód mało precyzyjnie, YATO bardzo słabo, ale we właściwym miejscu.

5. Funkcje dodatkowe – ciągłość, bateria, podświetlanie, laser.
Yato i Phaser posiadają funkcję sprawdzania ciągłości. Można jej użyć także do szybkiego sprawdzania bezpieczników lub klasycznych żarówek. Nie działa ze świetlówkami i LEDami. Funkcja może być przydatna, jednak wymaga kontaktu z ciałem, co w przypadku dłuższych przewodów w ścianach może ograniczać jej zastosowanie lub wymagać zwierania przewodów.

Phazer777 posiada także funkcję detekcji dodatniego bieguna baterii – funkcja działa, ale chyba łatwiej odczytać biegunowość z samej baterii, a świecenie diody niewiele mówi o napięciu i sprawności baterii – 1,5V czy 9V – dioda świeci. Może natomiast przydać się przy szybkim sprawdzaniu polaryzacji zasilania np. pasków LED lub w trudniej dostępnych miejscach.

Aneng i UNI-T mają wbudowane diody podświetlające – ta funkcja może być przydatna np. przy sprawdzaniu w ciemnym miejscu – latarka wymagałby użycia drugiej ręki. Zdecydowanie większa jasność w UNI-T.
Aneng jako jedyny spośród tej czwórki posiada wskaźnik laserowy.

6. Jakość materiałów i wykonania.
Pod tym względem najlepiej wypada UNI-T. Używany od ponad roku, dlatego posiada już rysy i wytarcia. Zaliczył już wiele upadków i nadal działa. Pozostałe wskaźniki są nowe lub użytkowane sporadycznie – stąd brak śladów. W przypadku ANENGA jakość plastików jest dobra, natomiast sama blaszka detektora nie jest najwyższej jakości. Phaser i YATO posiadają drobne niespasowania, ale sam plastik jest dobrej jakości.

7. Podsumowanie.
Najtańszy – YATO – poprawnie wskazuje napięcie, ale jako jedyny z tej czwórki wymaga kontaktu z ciałem co może być wadą – w rękawiczkach nie zadziała. Wymaga też widoczności wyświetlacza. Brak informacji dźwiękowej. Może wykrywać niektóre przewody w ścianach, ale brakuje regulacji czułości. Posiada funkcję sprawdzania ciągłości.
ANENG – posiada rozbudowany wyświetlacz, komunikaty głosowe, regulację czułości, podświetlanie oraz wskaźnik laserowy. Może wykrywać niektóre przewody w ścianach i sygnalizuje je w wyraźny sposób – także na wyświetlaczu. Niestety nie wykrywa prawidłowo przewodu fazowego i może wprowadzać w błąd – a to może być niebezpieczne. Podstawowa funkcja niestety nie działa prawidłowo – przynajmniej w moim egzemplarzu.
Phaser777 – Często polecany wskaźnik – nie bez powodu – zasłużył na to. Prawidłowo wykrywa przewody, posiada regulację czułości. W czasie detekcji przewodów w ścianach wymaga trzymania przycisku. Posiada test ciągłości i detekcji biegunów.
I najdroższy – UNI-T – Poprawnie wykrywa przewód fazowy, pozwala wykrywać niektóre przewody w ścianie, posiada tylko 2 poziomy czułości. Wyraźna sygnalizacja dźwiękowa i wizualna. Nie wymaga kontaktu z ciałem, trzymania przycisków, nie posiada elementów przewodzących. Jako jedyny z tej czwórki jest w 100% bezdotykowy. Nie posiada ostrych elementów mogących się przebić przez materiał lub ciało – najbezpieczniejszy do noszenia w kieszeni.

Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.