Instalacje elektryczne Kraków

Od czego zależy cena instalacji elektrycznej

Przygotowując wycenę instalacji elektrycznej analizuje się wiele czynników wpływających na tą cenę. Najbardziej znane to czasochłonność oraz koszt materiałów. Ale to nie jedyne czynniki wpływające na cenę instalacji elektrycznej.

Cena instalacji elektrycznej zależy od wielu czynników, z tego powodu trudno jest porównywać ceny różnych obiektów, nawet jeśli mają np. podobną powierzchnię użytkową, podobną ilość pomieszczeń. Inny będzie koszt nowej instalacji w domku jednorodzinnym,a inny wymiana czy remont instalacji w bloku z “wielkiej płyty” czy w starej kamienicy.

Wielkość i złożoność instalacji: Im większa i bardziej złożona jest instalacja elektryczna, tym wyższa będzie jej cena. Złożoność zależy od wielkości obiektu, funkcjonalności instalacji, sposobu ułożenia. W tym samym obiekcie bezpieczniejsza i funkcjonalniejsza instalacja będzie zazwyczaj znacznie droższa. Szczególnie dotyczy to instalacji w gwiazdę, przygotowaną do instalacji systemów BMS – tzw. inteligentnych domów. Taka instalacja wymaga innego prowadzenia przewodów niż klasyczna  – przewody prowadzi się do rozdzielnicy i niej wykonuje połączenia – co wpływa bardzo istotnie na ilość przewodów do ułożenia. Od ilości obwodów zależy także ilość i rodzaj zabezpieczeń w rozdzielnicy.

Jakość i rodzaj materiałów: Jakość materiałów wpływa na trwałość i niezawodność instalacji, ale też na prace wykonywane po ułożeniu instalacji – np. tynkowanie. Zależnie od stopnia wymaganego bezpieczeństwa możemy stosować wyłączniki różnicowo-prądowe różnych typów – np. AC, lub A. RCD typu A są droższe, ale zabezpieczają także w przypadku prądu różnocowego wyprostowanego jednopołówkowo, a z takim często mamy w mieszkaniach do czynienia.

Sposób wykonania: Przykładem może być tu sposób ułożenia przewodów. Inaczej będzie wyglądał koszt bruzdowania ścian i układania przewodów w peszlach – podtynkowo, a inaczej układania na ścianach – wtynkowo.

Rodzaj obiektu: w zależności od rodzaju konstrukcji obiektu inna jest pracochłonność przy wykonaniu instalacji oraz stopień zużycia sprzętu. Np. w ścianach żelbetowych wiercenie, kucie, bruzdowanie jest znacznie bardziej czasochłonne niż w przypadku ścian z pustaków oraz powoduje szybsze zużywanie się sprzętu – wiertarek, młotów udarowych, bruzdownic, szlifierek kątowych, ale też wierteł, otwornic, dłut, tarcz. Szczególnym przypadkiem jest tu tzw. “wielka płyta”, gdzie ściany składają się głównie z żelbetowych płyt i wykonanie podtynkowej instalacji jest znacznie droższe niż np. w nowym budownictwie gdzie ściany są w znacznej części z pustaków.  Jeszcze inaczej może to wyglądać w starych kamienicach.

Stan obiektu: inaczej kształtuje się cena wykonania nowej instalacji w obiekcie w stanie surowym, a inaczej remont instalacji. W przypadku remontu może być wymagane wykonanie wielu robót przygotowawczych, które nie wystąpiłby w nowych obiektach – np. demontaże istniejącej instalacji, bruzdowanie pod przewody, zaprawianie bruzd. Prace te zazwyczaj związane są z e znaczną ilością odpadów (gruz, elementy z demontażu), zabezpieczenia elementów i urządzeń przeznaczonych do pozostawienia.

Lokalizacja obiektu: Może być związana z dodatkowymi kosztami transportu i opłat. Np. wyższe będą koszty opłat za parkowanie w centrum miasta w strefie płatnego parkowania i mniejsze szanse na znalezienie dogodnego, bliskiego miejsca niż w przypadku domku wolnostojącego z możliwością zaparkowania bezpośrednio przy nim na prywatnym terenie. Istotna jest też odległość od siedziby Wykonawcy – poruszanie się samochodami na terenie większych miast potrafi być czasochłonne.

 

Podsumowując, cena instalacji elektrycznej zależy od wielu czynników, w tym wielkości i złożoności instalacji, rodzaju materiałów, rodzaju budynku, lokalizacji, stopnia złożoności i wielkości instalacji.

Budujesz lub remontujesz dom,  mieszkanie ? Chciałbyś mieć nowoczesną, funkcjonalną, nowoczesną, bezpieczną instalację elektryczną?
Słuchamy  naszych Klientów, doradzamy, a następnie wykonujemy nową lub przerabiamy istniejącą instalację – dopasowaną do Twoich wymagań.
Współpracujemy z architektami na etapie projektowania.

Zapraszamy do kontaktu: tel: +48534077901, info@smarthomekr.pl

 

Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki!(Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.