Instalacje elektryczne Kraków

Elektryczne podgrzewacze wody – podłączenie do instalacji elektrycznej.

Moc elektryczna podgrzewacza wody zależy od wielu czynników, takich jak ilość osób korzystających z ciepłej wody, wymaganej temperatury wody ilości odbiorników wody.
Przyjmuje się, że dla jednej osoby standardowa moc podgrzewacza wody wynosi około 3-4 kW. Jeśli w domu mieszka więcej osób, wtedy moc podgrzewacza wody powinna być większa, np. 7-9 kW dla 2-3 osób, 9-12 kW dla 3-4 osób, a 12-15 kW dla 5 lub więcej osób. Są też modele o mocach rzędu 24kW.
Są to więc często urządzenia o większych mocach i wymagają indywidualnego zasilania i zabezpieczenia.

Pierwszym krokiem jest wybór przepływowego podgrzewacza wody – zapotrzebowanie, sposób podłączenia do instalacji wodnej, możliwości instalacji elektrycznej, budżet.
Kolejnym krokiem jest dostosowanie instalacji do podłączenia podgrzewacza – w tym artykule skupimy się wyłącznie na instalacji elektrycznej.
Najprostsze modele mają moce rzędu 3kW i przewód zakończony wtyczką – podłączenie do instalacji elektrycznej jest proste. Jednak w tym przypadku także należy uwzględnić moc umowną.
Moc umowna i zabezpieczenie główne.
Wybierając podgrzewacz należy uwzględnić posiadaną moc umowną i zabezpieczenie główne oraz posiadane już urządzenia elektryczne. W przypadku zbyt małej mocy umownej można rozważyć zwiększenie mocy i modyfikację instalacji lub wybór innego podgrzewacza, a w niektórych przypadkach rozważyć zupełnie inne rozwiązania.
Np. w przypadku mocy umownej 4kW instalacja podgrzewacza przepływowego o mocy 3,5kW i używanie go jednocześnie np. z czajnikiem elektrycznym – ok. 2kW może powodować zadziałanie zabezpieczenia głównego i odłączenie zasilania.
W nowych budynkach wielorodzinnych zwiększenie mocy często wymaga jedynie wymiany zabezpieczenia głównego (np. przez osobę wskazaną przez administrację) i uiszczenia opłaty. W starszych budynkach może wymagać wydania warunków przyłączenia, wymiany WLZ, modyfikacji instalacji wewnętrznej. O zwiększeniu mocy umownej można przeczytać w artykułach: Zwiększenie mocy umownej, dobór przekroju WLZ cz.1, dobór przekroju WLZ cz.1.
Instalacja wewnętrzna.
Wymagania dotyczące instalacji wewnętrznej można znaleźć w instrukcji podłączenia podgrzewacza przepływowego i w pierwszej kolejności z tą instrukcją warto się zapoznać.
Instrukcja powinna zawierać wytyczne dotyczące zasilania – 230V, 400V, 1 faza lub 3 fazy, przekrój minimalny przewodów, prąd nominalny zabezpieczenia, układ sieci.
Wybierając podgrzewacz o małej mocy – do 3,7kW – zazwyczaj jest to 1F, 230V, przeznaczone do instalacji w układzie TN-C, TN-S, TN-C-S. Część z nich ma przewód zakończony wtyczką – podłączenie jest proste. Warto natomiast zwrócić uwagę na inne urządzenia dużej mocy w tym samym obwodzie – np. suszarkę do włosów.
Niektóre wymagają podłączenia na stałe, wydzielonego obwodu, indywidualnego zabezpieczenia – także urządzenia o mocach do 3,7kW – warto na to zwrócić uwagę przy zakupie.
Dla urządzeń 1F, 230V o mocy do 3,7kW (jeśli instrukcja instalacji nie podaje innych wartości) wystarczające będą standardowe parametry oprzewodowania – przekrój 2,5mm2 i zabezpieczenie 16A.
Urządzenia powyżej 3,7kW mogą być 1-fazowe, 2-fazowe lub 3-fazowe.
Przykładowe moce urządzeń i zalecane zabezpieczenia:
dla 1F: 4,5kW – 20A, 5,5kW – 25A, 7,3kW – 32A,
dla 2F: 7,5kW – 20A, 9kW – 25A, 11kW – 32A
dla 3F: 11kW – 16A, 18kW – 25A, 21kW – 32A, 24kW – 35A

Dla podanych zabezpieczeń należy dobrać przekroje przewodów. Przekroje te mogą być podane w instrukcji instalacji i w takim przypadku należy je traktować jako minimalne – będą wystarczające ze względu na wytrzymałość prądową długotrwałą, ale mogą nie być wystarczające ze względu na spełnienie warunku spadków napięć i samoczynnego wyłączenia zasilania (zbyt wysokie IPZ) – szczególnie jeśli stosuje się zabezpieczenie typu C.

Podłączenie do instalacji elektrycznej.

Wyłącznik nadprądowy w rozdzielnicy - montaż

W przypadku urządzeń do 3,7kW z przewodem zakończonym wtyczką i prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej w stosunkowo nowym budownictwie podłączenie jest proste. W przypadku stosowania przedłużacza warto zwrócić uwagę na jego jakość oraz parametry – rzeczywiste przekroje przewodów oraz stopień ochrony przed wilgocią (IP).
W starszych instalacjach warto sprawdzić przewody – czy mają wystarczającą wytrzymałość prądową długotrwałą – np. aluminiowe lub miedziane o mniejszym przekroju niż 2,5mm2 mogą nie spełniać wymagań i stwarzać zagrożenie.
Urządzenia przeznaczone do podłączenia na stałe zazwyczaj wymagają podłączenia przez wykwalifikowaną osobę – posiadającą odpowiednie świadectwo kwalifikacji (dawniej tzw. uprawnienia SEP). Taka osoba powinna uwzględnić wszystkie warunki montażu, sprawdzić instalację (w razie potrzeby zaproponować modyfikację), podbić gwarancję. Usługa jest oczywiście płatna.
W przypadku podgrzewaczy o większej mocy konieczna może być modyfikacja instalacji elektrycznej – doprowadzenie przewodów o odpowiednim przekroju i ilości żył, zamontowanie puszki, instalacja zabezpieczeń w rozdzielnicy.

Podsumowując, dobór i podłączenie do instalacji elektrycznej przepływowego podgrzewacza wody może być proste – zazwyczaj dla mocy do 3,7kW lub wymagające wielu dodatkowych prac – czasem wielu modyfikacji instalacji wewnętrznej wymiany WLZ, zwiększenia mocy umownej – co ma wpływ na koszt oraz czas montażu (np. formalności przy zwiększeniu mocy umownej). Warto to uwzględnić przy wyborze urządzenia.

Nowoczesne, bezpieczne, funkcjonalne instalacje elektryczneBudujesz lub remontujesz dom,  mieszkanie ? Chciałbyś mieć nowoczesną, funkcjonalną, nowoczesną, bezpieczną instalację elektryczną? Potrzebujesz podłączyć nietypowe urządzenie?
Słuchamy  naszych Klientów, doradzamy, a następnie wykonujemy nową lub przerabiamy istniejącą instalację – dopasowaną do Twoich wymagań. Podłączamy także nietypowe urządzenia elektryczne.
Współpracujemy z architektami na etapie projektowania.

Zapraszamy do kontaktu: tel: +48534077901, info@smarthomekr.pl

 

Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.