Instalacje elektryczne Kraków

Zwiększenie mocy przyłączeniowej (umownej) w Tauron

Potrzebna większa moc do zasilenia nowych urządzeń? Zamiana kuchenki gazowej na indukcyjną? Pompa ciepła? Ogrzewanie elektryczne? Ładowarka do samochodu?

Procedura i niezbędne prace związane ze zwiększeniem mocy przyłączeniowej i instalacją odbiorników w domach i mieszkaniach.

Opisana procedura dotyczy rejonu obsługiwanego przez Tauron, natomiast część jest uniwersalna.
1. Określenie potrzebnej  mocy przyłączeniowej.
W pierwszej kolejności liczymy zapotrzebowanie – sumujemy moce znamionowe posiadanych urządzeń (urządzenia małej mocy jak np. ładowarki do telefonów możemy pominąć). Urządzenia o znacznym poborze energii to przede wszystkim: kuchenki elektryczne, płyty indukcyjne, pompy ciepła, klimatyzacja, piekarniki elektryczne, podgrzewacze wody.
Po zsumowaniu mocy znamionowych planowanych urządzeń określamy współczynnik jednoczesności – które z tych urządzeń mogą pracować jednocześnie i z pełną mocą. (np. płyty indukcyjne pracują z mocą bliską maksymalnej w czasie rozgrzewania jednoczesnego wszystkich pól, po rozgrzaniu moc zużywana spada). Często stosowanym współczynnikiem w domach i mieszkaniach jest 0,6. Moc znamionową wszystkich urządzeń mnożymy przez współczynnik jednoczesności i otrzymujemy zapotrzebowanie na moc.
2. Określenie zakresu i szacunkowych kosztów prac niezbędnych do zainstalowania i używania planowanych urządzeń elektrycznych.
Na tym etapie przeprowadzamy oględziny istniejącej instalacji lub projekt instalacji przeznaczonej do realizacji – czy instalacja lub projekt instalacji spełnia wymagania urządzeń. Ocenia się aktualną moc przyłączeniową, WLZ (wewnętrzną linię zasilającą), instalacje wewnętrzną. Jeśli potrzebne są modyfikacje instalacji lub projektu można je określić i oszacować koszty wykonania.
3. Złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia.
We wniosku poza danymi osobowymi, adresowymi, kontaktowymi i numerami umowy określa się moc wnioskowaną oraz ilość faz. W zależności od przyznanej mocy jest pobierana opłata za zwiększenie mocy oraz określone zabezpieczenie główne. Zwiększenie mocy umownej jest traktowane jak nowe przyłączenie.
Wniosek o określenie warunków przyłączenia przy zwiększeniu mocy
4. Warunki przyłączenia określone przez Tauron i zawarcie umowy.
Na podstawie otrzymanych warunków przyłączenia określa się zakres niezbędnych prac projektowych i budowlanych niezbędnych do spełnienia wymagań. Warunkach tych Tauron określa między innymi:
– Miejsce przyłączenia i dostarczania energii – przykład: “zaciski prądowe w złączu kablowym”,
– Wymagane prace po stronie Tauron’u i Wnioskodawcy – przykład:  “wlz oraz instalację elektryczną wewnętrzną dostosować do zwiększonego obciążenia”
– Układ pomiarowo-rozliczeniowy – np. rodzaj i miejsce zainstalowania – przykłady: “w częściach wspólnych”, “w linii ogrodzenia/granicy działki”
– Zabezpieczenia główne – prąd znamionowy, rodzaj, lokalizacja – przykład “wyłącznik nadprądowy bez członu zwarciowego 25A”.
Następnie należy zawrzeć umowę o przyłączenie.
5. Prace projektowe i budowlane
Na podstawie  Warunków Przyłączenia należy przygotować instalacje po stronie Wnioskodawcy – wykonać niezbędne prace, np. wymianę całej lub części instalacji wewnętrznej, wymianę WLZ, zamontowanie szafki pomiarowej z zabezpieczeniami, przyłączenie do zacisków (miejsca dostarczenia energii). Obecnie Tauron dąży do wyniesienia liczników na granicę działki – dla domów lub do części wspólnych – np. klatka schodowa, piwnica w przypadku mieszkań.
Część prac może wymagać opracowania dokumentacji technicznej. W przypadku prac budowlanych w blokach może być konieczna zgoda Spółdzielni lub Wspólnoty na prace remontowe i w częściach wspólnych, uzgodnienie tras kablowych i miejsca zamontowania szafki.
Za wykonanie tych prac zgodnie z obowiązującymi przepisami i warunkami odpowiada i ponosi koszty Wnioskodawca.
6. Złożenie Zgłoszenia Instalacji ZI i zawarcie lub aktualizacja umowy
Po wykonaniu prac i wykonaniu pomiarów można zgłosić gotową instalacje do podłączenia.
Instalowany lub wymieniany jest wtedy licznik energii przez pracownika Tauron i zakładane plomby.
Druk Zgłoszenie Instalacji
Należy także zawrzeć lub zaktualizować umowę regulującą dostarczanie energii elektrycznej.

Sama procedura lub zakres prac może się różnić i każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Szczegóły na stronie Tauron.

Potrzebujesz pomocy – pomagamy przy formalnościach, wykonujemy instalacje, wymiany WLZ, pomiary.

Dużo urządzeń elektrycznych⚡⚡⚡? Potrzebna większa moc 💪💪💪? Oferujemy sprawdzenie🔍, modyfikacje instalacji elektrycznych🛠, zwiększenie mocy umownej 📈. Kraków i okolice.
Zapraszamy do kontaktu: tel: +48 534 077 901, info@smarthomekr.pl,

 

Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki!(Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.