Instalacje elektryczne Kraków

Optymalne natężenie oświetlenia w pomieszczeniach

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia określa się optymalne natężenie oświetlania.
Poza samym natężeniem istotny jest także rozkład oświetlenia w pomieszczeniu.
Pomiary natężenia oświetlenia mogą pomóc w decyzji – czy zwiększyć ilość światła czy może lepiej zgłosić się do okulisty :).

Ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie oraz komfort pracy warto zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczeń.

Sypialnia – to pomieszczenie w którym poziom oświetlenia nie powinien być zbyt wysoki, za wyjątkiem miejsc do czytania czy pracy z ekranami. Jako główne oświetlenie wystarcza 130 – 200 lx, natomiast w miejscu do czytania od 400 lx. Warto w tym pomieszczeniu zastosować stopniowe obniżanie natężenia oświetlania, co symuluje warunki naturalne – zachód słońca.

Pokój dzienny, salon – zależnie of aktualnej funkcji optymalne natężenie oświetlenia od 100 do 300 lx. Do oglądania TV wystarczy słabsze oświetlenie, dobrze jest oświetlić ścianę (przestrzeń) za TV – poprawia to komfort i pozytywnie wpływa na zdrowie. Do czytania lub pracy przy komputerze odpowiedni poziom oświetlenia to powyżej 500 lx dla czytania i 500 lx dla prac biurowych, nawet do 1000 lx.

Kuchnia, jadalnia – optymalny poziom oświetlenia miejsca spożywania posiłków  to 100 – 220 lx, natomiast do przygotowania posiłków (np. nad blatem) to już 500 – 1000 lx.

Łazienka, ubikacja – w łazience i WC optymalny poziom oświetlenia ogólnego w zakresie 250 – 350 lx  jest wystarczający, natomiast przydatne jest dodatkowe oświetlenie np. lustra.

Komunikacja – minimalny poziom oświetlania to ok. 100 lx. Zapewnia wystarczającą widoczność do poruszania się, natomiast nie zapewnia komfortu np. przy przechowywaniu ubrań w szafie.

Jeśli pomieszczenie łączy wiele funkcji warto stosować źródła światła umożliwiające regulacje poziomu oświetlenia i dostosować optymalny poziom do sytuacji.
Istotne jest także równomierne rozłożenie oświetlenia, tak aby nie powstały wyraźne granice, intensywne cienie i kontrasty.
Wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie automatyki domowej – scen – gotowych zestawów ustawień poziomu i koloru oświetlania wybierane w zależności od potrzeb – np. TV, praca, ogólny.

Niewłaściwe oświetlenie może powodować dyskomfort lub dolegliwości – np. zmęczenie oczu. Warto w takim przypadku sprawdzić poziom oświetlenia.

Oferujemy pomiar oświetlania, instalację oświetlenia, automatyki domowej.

Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Zweryfikowana
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Zweryfikowana
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Zweryfikowana
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Zweryfikowana
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Zweryfikowana
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Zweryfikowana
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Zweryfikowana
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.
Monika Kiek
Monika Kiek
2021-03-06
Zweryfikowana
Piotr Łobuz
Piotr Łobuz
2021-03-06
Zweryfikowana
Wojtek Zamarski
Wojtek Zamarski
2021-01-27
Zweryfikowana
Pełny profesjonalizm, szybka obsługa, rozsądne ceny. Gorąco polecam!!!