Instalacje elektryczne Kraków

Przewody w domowych instalacjach elektrycznych

Rodzaje, przekroje, kolory przewodów elektrycznych stosowanych w domowych instalacjach elektrycznych – współczesnych i starszych.

W tym artykule poruszane kwestie dotyczą instalacji wewnętrznych, standardowych, stosowanych w domach i mieszkaniach

Zarezerwowane kolory, wymagane przekroje i ilości żył okablowania w domach i mieszkaniach. Zasady stosowania i spotykane błędy.

Rodzaje przewodów – materiał

Obecnie w wewnętrznych instalacjach w domach i mieszkaniach stosuje się przewody wykonane z miedzi. Wynika to wprost z Rozporządzenia (stan prawny na rok 2023) – Paragraf 183.1, pkt. 9: “W instalacjach elektrycznych należy stosować […] przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2”.
W starszych instalacjach można jednak spotkać przewody aluminiowe. W przypadku przewodów o przekroju większym niż 10mm2 – np. WLZ można nadal stosować przewody aluminiowe, których główną zaletą jest niższa cena.

W tym artykule nie są poruszane kwestie dotyczące urządzeń wymagające indywidualnego zasilania i zabezpieczenia. Więcej na temat doboru przewodów na przykładzie WLZ.

W przypadku napraw, częściowych modyfikacji, włączeń przewodów o przekrojach ponad 10mm2 wymagających połączenia przewodów miedzianych i aluminiowych należy zastosować odpowiednie złączki – np. Wago z pastą do takich połączeń lub mosiężne – nie należy bezpośrednio łączyć przewodów aluminiowych z miedzianymi.

Łącznik światła

Rodzaje przewodów – drut, linka

Powszechnie spotyka się przewody których żyły wykonane są z pojedynczego drutu lub splotu cienkich drucików (linki). Zaletą linki jest elastyczność (która może być także wadą), dlatego częsato jest stosowana do połączeń elastycznych – np. w przewodach zasilających do urządzeń.
W Polsce do wykonywania instalacji elektrycznych najczęściej stosuje się przewody układane wtynkowo jednodrutowe, płaskie np. YDYp-żo 3×2,5, 5×2,5, 3×1,5, 4×1,5.
Stosowanie przewodów płaskich jednodrutowych ma wiele praktycznych zalet, wpływających na koszt wykonania instalacji – np. możliwość układania wtynkowo zachowując minimalną grubość przykrycia tynkiem 5mm (w przypadku przewodów okrągłych byłaby potrzebna grubsza warstwa tynku lub bruzdowanie i układanie przewodów w bruzdach), brak konieczności zaciskania tulejek (możliwość łatwego łączenia w zaciskach łączników i gniazd lub złączkach sprężynowych).

Kolory żył

Niezależnie od materiału, przekroju, rodzaju przewodu stosuje się odpowiednią dla funkcji kolorystykę. Dla przewodu ochronnego PE zarezerwowany jest kolor izolacji zółto-zielony, dla przewodu neutralnego N niebieski. Przewód ochronno neutralny (PEN) należy oznaczyć kolorem zarówno żółtozielonym jak i niebieskim. W przypadku zmiany funkcji przewodu należy trwale oznakować co najmniej oba końce przewodu właściwym kolorem. Można to wykonać np. koszulkami termokurczliwymi o właściwym dla funkcji kolorze.

Pozostałe kolory nie są zarezerwowane i przypisane do funkcji, jednak przyjęło się w Polsce stosowanie kolorów brązowego, czarnego i szarego dla przewodów fazowych.

Zaciskarka do tulejek

Przekroje i ilości żył

Standardowo we współczesnych instalacjach mieszkaniowych stosuje się przekroje żył 1,5mm2 oraz 2,5mm2. Rzadziej występują przewody o przekroju 4mm2.
Minimalny przekrój przewodów układanych na stałe wynosi 1,5mm2 (ze względu na wytrzymałość mechaniczną), więc nie stosuje się w instalacjach elektrycznych przewodów o mniejszych przekrojach. Wymóg ten dotyczy jedynie przewodów układanych na stałe, w odbiornikach często stosuje się znacznie mniejsze przekroje.

Standardowo stosuje się przewody o przekroju 1,5mm2 dla oświetlenia, 2,5mm2 dla gniazd. Większe przekroje stosuje się rzadko, dla urządzeń wymagających indywidualnego zabezpieczenia i zasilania. Wynikają z tego zabezpieczenia dla poszczególnych obwodów – standardowo stosuje się B10A dla przewodów 1,5mm2 i B16A dla przewodów 2,5mm2. Więcej o zabezpieczeniach.

Minimalna ilość żył to 3 – wynika to pośrednio z Rozporządzenia –  “Należy stosować oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych” – wymagana jest żyła PE, N a do zasilania potrzebna jest jeszcze L – to już 3 żyły dla obwodów 1-fazowych. Wynikają z tego także kolory 2 żył – żółto-zielony dla PE i niebieski dla N.
W przypadku odbiorników 3-fazowych także stosujemy oddzielne przewody PE i N oraz 3 przewody fazowe – co daje łącznie 5 żył.

Dla oświetlenia stosuje się przewody 3×1,5mm2, 4×1,5mm2, 5×1,5mm2. Tu także istotny jest obowiązek stosowania żył PE i N, do łącznika wystarczy więc 3-żyłowy przewód. Od łącznika zależnie od ilości niezależnie załączanych źródeł światła – 4 lub 5 żył. Dla połączenia łączników schodowych lub schodowych i krzyżowych stosuje się przewody 4 lub 5 żyłowe (zazwyczaj wystarczające są 4-żyłowe).

Często spotykane błędy

Chyba najczęściej spotyka się błąd polegający na zmianie funkcji przewodu bez trwałego oznakowania tej zmiany. Dotyczy to szczególnie wykorzystania żyły PE jako jednej z fazowych. Jest to ułatwienie np. w przypadku montażu oprawy z większą ilością niezależnych źródeł światła. Takie postępowanie może prowadzić do porażenia, dlatego warto zachować szczególną uwagę i sprawdzać funkcję przewodu.

Częstym błędem jest także stosowanie niewłaściwych przekrojów przewodów. Nie zmienia się przekroju w danym obwodzie poza wyjątkami i sposobami opisanymi w Normach. W praktyce często widuje się podłączenie oświetlenia przewodem 1,5mm2 do obwodu gniazd zabezpieczonego wyłącznikiem nadprądowym B16A.

Niewłaściwe zabezpieczenia. Wymiana zabezpieczeń na “mocniejsze”, czyli o większym prądzie znamionowym i/lub innej charakterystyce może powodować przekroczenie wytrzymałości prądowej długotrwałej i doprowadzić do uszkodzenia izolacji, pożaru, porażenia. Dotyczy to szczególnie gniazd do których podłaczone są urządzenia o zbyt dużej mocy lub zbyt wiele urządzeń pracujących jednocześnie. Zabezpieczenia powinny być dobrane do okablowania aby skutecznie chronić instalacje przed skutkami zwarć czy przeciążeń.

Carlos Rodrigues
Carlos Rodrigues
2022-10-14
Super obsługa! Gorąco polecam ekipa - Sebastian i Arek. Pomogli mi w moim mieszkaniu od zero z ich ogromna wiedza i doświadczenie z zakresu elektryki i Smart Home i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wielkie dzięki! (Przepraszam za wszystkie możliwe błędy ortograficzne i gramatyczne, które są spowodowane tym, że polski język nie jest moim ojczystym. Dałam z siebie wszystko. :) )
Marek Szymonicz
Marek Szymonicz
2021-11-14
Polecam fachowców! Naprawdę zgrana i rzetelna ekipa. Cała elektryka wykonana z kosmetyczną starannością.
Robert R.
Robert R.
2021-10-06
Polecam, kilkakrotnie naprawiałem sprzęt i zawsze bez problemu usterka była usunięta. Przystępne ceny i profesjonalna obsługa.
Jakub Szybiak
Jakub Szybiak
2021-09-28
Gorąco polecam specjalistów, zwłaszcza Pana Sebastiana. Ogromna wiedza i doświadczenie gwarantują wdrożenie w projektach najnowszych technologii z zakresu elektryki i SmartHome. Szybko i sprawnie.
Jolanta Krzemień
Jolanta Krzemień
2021-03-21
Bardzo profesjonalna obsługa. Pan naprawił mi nie działający sterownik do movera (napęd przyczepy campingowej). Ustalił co nie działa, zamówił odpowiednią cześć, przelutował, naprawił i działa a do tego wszystko szybko i profesjonalnie. Korzystałam również z usługi montażu wideo domofonu i siłowników bramy. Bardzo polecam.
Michał Dzik
Michał Dzik
2021-03-14
Szybko sprawnie i w rozsądnej cenie. Polecam usługi tego Pana
Kuba
Kuba
2021-03-08
Wysoka jakość, a przy tym rozsądna cena. Polecam
Alopus Alopus
Alopus Alopus
2021-03-08
Bardzo dobrzy fachowcy, szczególnie pozdrawiam pana Sebastiana.